Okiem Koordynatora • GDYŃSKA AKADEMIA PIŁKARSKA
 
 
pathpic   pathpic   Gdyńska Akademia Piłkarska   pathpic   Aktualności   pathpic   

Na portalu Młoda Gdynia ukazał się obszerny wywiad z koordynatorem Akademii,Trenerem Sebastianem Czajką.

Tematem rozmów,poza historią,codziennością i ciekawostkami z życia Gdyńskiej Akademii Piłkarskiej jest futbol i aktywność fizyczna.

Zapraszamy do lektury.

Piłka nożna to antidotum na brak ruchu, lenistwo i zwykłą nudę

W lipca 2010 roku na gdyńskiej Dąbrowie powstała Akademia Piłkarska Trenera Czajki.

Dwa lata później, w marcu 2013 roku z inicjatywy Sebastiana Czajki powstaje klub Gdyńska Akademia Piłkarska – Dąbrowa.

Działa przy Zespole Szkół nr 14 w Gdyni. Sebastian Czajka to Trener klasy I UEFA. Zapalony miłośnik czynnej piłki nożnej, z którą zawodowo związany jest od wielu lat. Wcześniej jako zawodnik grał m.in. w Ogniwie Sopot, Arce Gdynia i Lechii Gdańsk. Jako trener przed GAP pracował m.in. w Lechii Gdańsk, SI Arka Gdynia, KP Sopot i Olimpia Osowa.

 

Dlaczego piłka nożna?

Futbol wydaje się tak naturalną formą ruchu dla każdego mniejszego czy większego chłopaka, dorosłego mężczyzny , a także w ostatnich czasach również dla dziewczyn i kobiet, że w zasadzie natychmiast uzyskuje się odpowiedź na to pytanie.

To pasja i sposób na życie milionów ludzi na tym globie, dla wielu nacji niemal religia ,a jeszcze dla innych po prostu frajda i dobra zabawa.

Pośród wielu jakże atrakcyjnych aktywności ruchowych ,sportów i dyscyplin, które też genialnie wpływają na człowieka, to jednak piłka nożna wyznacza drogę rozwoju i przyszłość największej liczbie osób na Świecie trenujących tę dyscyplinę . To swoisty fenomen, który zdaje się nie mieć końca. Z jednej strony uwielbiana i uprawiana przez miliony ludzi na Ziemi, a z drugiej wzbudzająca czasami ,i to całkiem słusznie, irytację oraz niechęć.

Co by jednak o piłce nie napisać i nie powiedzieć ,to dzięki niej , rozwijamy się zarówno fizycznie jak i mentalnie , uczymy się rywalizować z innymi, współpracujemy w grupie ludzi, tworzymy zespoły, uwypuklamy swój indywidualizm na tle grupy, stajemy się bohaterami na własnym podwórku, w klasie, szkole, i wreszcie na boisku. Poznajemy smak zwycięstwa i porażki, stajemy się zdyscyplinowani i bardziej zaradni z życiu, dzięki systematycznym treningom mamy lepszą kondycję, jesteśmy szybsi, sprawniejsi i mocniejsi, a co za tym idzie zdrowsi i bardziej zadowoleni z życia.

W dobie komputerów, telewizorów ,komórek czy też częstych zwolnień z zajęć wychowania fizycznego, to również antidotum na brak ruchu, lenistwo i zwykłą nudę.

Futbol uczy określonych, pozytywnych zachowań pomagając eliminować złe nawyki ,nie wspominając już ochronie przed czającymi się dookoła uzależnieniami.

Aktywne spędzanie wolnego czasu , rekreacja ruchowa w każdej formie i wreszcie systematyczny trening określonej dyscypliny z pewnością wpływa pozytywnie na każdego, szczególnie młodego człowieka i musi stać się naturalną, codzienną czynnością w życiu każdego z nas.

 

Z kim się lepiej pracuje : z dziećmi czy z dorosłymi?

W mojej pracy szkoleniowca piłki nożnej czy też nauczyciela wychowania fizycznego, miałem wielką przyjemność współpracować na różnych poziomach i w skrajnie różnych kategoriach wiekowych. Doświadczyłem pracy zarówno z dorosłymi, młodzieżowcami czy najmniejszymi piłkarzami, stawiającymi swoje pierwsze kroki w Świecie futbolu. O ile złapanie tzw. wspólnego języka praktycznie w każdej z tych kategorii wiekowych ,nie sprawiło mi większego problemu, to różnice związane z pracą w różnym wieku są niewyobrażalne.

Mały piłkarz to nie mały senior o czym bardzo często się zapomina i odwrotnie do seniora nie można zwracać się jak do dziecka ponieważ nic w ten sposób nie osiągniemy.

W pracy z dziećmi i młodzieżą potrzeba niezwykłej wrażliwości, cierpliwości i wyrozumiałości. Udaje się to tylko dzięki współpracy na linii Trener-Zawodnik-Rodzic-Szkoła. To połączenie może, ale nie musi zagwarantować, że nasz przyszły zawodnik wybierze swoją przyszłość w sposób zrównoważony i przemyślany.

W kategorii najmłodszych to nauka poprzez zabawę, zachęcanie do aktywności ruchowej ,łapanie bakcyla i przede wszystkim radocha.

Seniorzy czyli dojrzali już piłkarze to kompletnie inny pułap zarządzania drużyną. Tam rządzą się diametralnie inne reguły gry, podejście i zachowania w stosunku do siebie to kwestia często dłuższych relacji, spędzania dużo czasu na rozmowach i twardych zasadach, które umożliwiają funkcjonowanie drużyny. W końcu to grupa często ponad 20 facetów, którzy walczą o miejsce w składzie, zatem ogień na pokładzie to normalna sprawa w pracy z dorosłymi.

Dla mnie osobiście na przestrzeni tych 20 lat pracy udało się osiągnąć, praktycznie z każdym prowadzonym zespołem i graczami, dobre lub bardzo dobre relacje i wzajemne poszanowanie, aczkolwiek czasami sporo zamieszania wprowadziły w te relacje osoby postronne do których należeli m.in. asystenci w prowadzonych ekipach , często rodzice próbujący ingerować w pracę szkoleniowca czy klubu kierując się ślepo swoimi racjami, a także osoby zarządzające danym klubem, które często dla tzw. „świętego spokoju” pozwalają postawić człowieka na straconej pozycji. Myślę, że w tych kwestiach musi się jeszcze wiele zmienić w Trójmiejskiej, ale pewnie nie tylko trójmiejskiej piłce, zmienić.

 

Co GAP oferuje dorosłym? (GLPD)

Oferta naszego Stowarzyszenia nie skupia się li tylko na młodych adeptach futbolu czy naszej pierwszej, dorosłej drużynie, która tworzy ściśle określoną grupę i walczy w ligowej rzeczywistości o awans do wyższej klasy rozgrywkowej.

Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców Gdyni i organizujemy Amatorską Ligę Piłkarską, w której pokopać piłkę może dosłownie każdy. Od kilku lat na Dąbrowie toczy się rywalizacja w Gdyńskiej Lidze Piłkarskiej w kategorii Open-dla każdego od 16 do 60 lat, w kategorii firm ,a od obecnego sezonu staramy się otworzyć kategorię 35 plus, a więc każdy znajdzie dla siebie odpowiednią niszę i spędzi aktywnie wolny czas.

Naszą ambicją jest spokojna, amatorska liga piłkarska, w której z założenia mają grać ludzie, którzy po ciężkim dniu pracy poprzez futbol, odstresują się, spalą puste kalorie ,a dzięki ruchowi na świeżym powietrzu poczują się lepiej, a jak już zagrają swój meczyk w lidze i jeszcze wygrają to pełnia szczęścia gwarantowanaJ

Zapraszamy do zapisywania się do Gdyńskiej Ligi Piłkarskiej na Dąbrowie.

Start Ligi po Świętach Wielkanocnych

biuro@apgdynia.pl

 

Jak to jest być Trenerem w Trójmieście?

Moja kariera trenerska w Trójmieście toczy się nieprzerwanie od roku 1996,kiedy zaczynałem w klubie Champion Gdańsk już na drugim roku studiów w Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu trwając po dzień dzisiejszy w wymarzonym , ciężko zbudowanym od zupełnych podstawa klubie czyli Gdyńskiej Akademii Piłkarskiej mającej swoje korzenie w dzielnicy Dąbrowa.

Czuję się , po tych prawie 20 latach pracy w zawodzie Trenera , swoistym trójmiejskim kosmopolitą J lub jak kto woli futbolowym obywatelem trójmiasta J .

Dane mi było pracować do tej zarówno w małych klubach trójmiejskich takich jak Champion Gdańsk, KP Sopot, Potok Olivia Gdańsk, Olimpia Osowa czy Przylesie Sopot, ale też poznałem smak obu wielkich klubów w naszym regionie czyli Lechii Gdańsk i Arki Gdynia.

Bezproblemowo klimatyzowałem się we wszystkich dotychczasowych klubach, w których miałem przyjemność pracować i poznawać wielu wspaniałych zawodników i ludzi, którzy znaleźli się na mojej zawodowej drodze życia.

Od samego początku mojej świadomie wybranej drogi pedagoga i szkoleniowca, sama praca z podopiecznymi sprawia mi niezwykłą radość, daje satysfakcję, a wzajemny szacunek i zrozumienie na linii Trener-Zawodnik czy Trener –Uczeń dodatkowo napędzane licznymi sukcesami, powoduje, że człowiek wstaje rano i z uśmiechem na ustach rusza do swojej ukochanej pracy.

W trójmiejskich klubach piłkarskich każdy kto chce rozwijać swoją pasję w zawodzie szkoleniowca niewątpliwie znajdzie własny kąt i będzie mógł rozwinąć skrzydła, poznamy mnóstwo ciekawych ludzi i będziemy mogli realizować się w pracy, ale też czyhają niebezpieczeństwa w postaci niezdrowej rywalizacji pomiędzy Trenerami , układów, które trawią małe i duże kluby psując ich wizerunek oraz rażąca niekompetencja wielu pracowników czy postronnych osób, które zabierają głos z pewnej uprzywilejowanej pozycji, niestety wpływając często na decyzje ludzi zarządzających danym klubem. To smutne, że w wielu klubach Trenerzy zamiast skupiać się stricte na pracy z dziećmi, młodzieżą czy dorosłymi muszą „walczyć” z wątkami pobocznymi w postaci wpływowych, roszczeniowych rodziców, nieuczciwych i zazdrosnych kolegów po fachu czy też postronnymi osobami krytykującymi każdy ruch Trenerów. Stąd też nie na darmo mówi się, że ten zawód wymaga ogromnej cierpliwości i stalowych nerwów, choć lepiej byłoby o tym mówić tylko w kontekście pracy z wychowankami.

Kiedy wraz z zaprzyjaźnionymi pasjonatami futbolu budowaliśmy Gdyńską Akademię Piłkarską na Dąbrowie , przyświecał nam cel stworzenia fajnego, zaufanego i lojalnego zespołu ,gdzie zawód Trenera kojarzyć się będzie z radością i uśmiechem na twarzy nie tylko graczy, ale też wszystkich zatrudnionych pracowników. Obecna kadra, doświadczonych i sprawdzonych w boju szkoleniowców uważam za optymalny, a współpraca z nimi to czysta przyjemność i profesjonalizm.

Już nawet spotkałem się z taką opinią, „chcesz sprawdzić potencjalnego Trenera to wyślij do Gdyńskiej Akademii Piłkarskiej, jak zostaje oznacza, że jest nie tylko profesjonalnego coachem , ale także dobrym i lojalnym człowiekiem. To cieszy i tylko utwierdza, iż obrany kurs oraz filozofia klubu są na dobrej drodze.

 

Co musi zrobić młody gdynianin, aby zostać zawodnikiem GAP?

Każdy młody Gdynianin i jego rodzic musi kierować się kilkoma sprawami dotyczącymi zapisu swojej pociechy do klubu piłkarskiego m.in. do naszej Gdyńskiej Akademii Piłkarskiej.

Na pierwszym miejscu stawiałbym lokalizację czyli bliskość miejsca zamieszkania. Należy szukać w najbliższym otoczeniu miejsca do rozwoju futbolowej pasji u dziecka. Nasza Akademia oferuje szkolenie w wielu lokalizacjach zapewniając wysokie i jednakowe standardy pracy z dziećmi i młodzieżą. Wystarczy odwiedzić naszą stronę internetową www.apgdynia.pl i znaleźć miejsce szkolenia dla swojej pociechy.

Okres przedszkolny, wczesnoszkolny czy etap szkoły podstawowej nie wymaga bezwzględnego przynależenia do klubu znacznie oddalonego od domu i pokonywania niejednokrotnie ogromnych odległości na dojazdy, zamiast w tym czasie ćwiczyć pod okiem równie wykwalifikowanej kadry na miejscu. Niepotrzebnie tracony czas można spożytkować na pracę z dzieckiem w najbliższej okolicy i sukcesywnie przygotowywać go z zakresu abecadła piłkarskiego, który niczym nie różni się od abecadła w innym klubie oddalonym czasami o kilkanaście kilometrów.

Szkoleniem na wysokim poziomie legitymują się przecież obecnie różne szkółki piłkarskie czy akademie. Co więcej często mniejsze kluby współpracują z docelowymi ,dużymi „markami” i na zasadzie umowy o współpracy przekazując graczy dalece zaawansowanych w technice piłkarskiej do grup młodzieżowych większego klubu celem dalszego rozwoju.

To naturalne i oczywiste ,dlatego też w pełni świadomie nawiązaliśmy współpracę z Arką Gdynia, która monitoruje postępy naszych młodych graczy ,a następnie ukształtowanego, w pewnym zakresie, młodego piłkarza i w odpowiednim czasie pozyskuje do swoich, wyselekcjonowanych grup młodzieżowych .

Rodzic ,którym sam również jestem, powinien rzecz jasna sprawdzić kadrę trenerską, która tworzy dany klub, nie tylko pod kątem tak powszechnej w tej chwili mody na sukces i puste hasła typu przyjdź-potrenuj-zostań-będzie super, a raczej pod kątem co uczą Twoje dziecko, ilu uczestników przypada na jednego Trenera, jaka jest intensywność pracy z dzieckiem i jaką sumę przeznacza się za jakość, którą oferuje dany klub.

Nasza, Gdyńska Akademia Piłkarska gwarantuje swoim podopiecznym pracę na najwyższym poziomie, ze sprawdzoną w boju kadrą Trenerów, w większości z kilkunastoletnim stażem w zawodzie szkoleniowca i nauczyciela wychowania fizycznego, których z reguły przydzielamy według zasady nie więcej niż 8 -10 lub mniej graczy na jednego prowadzącego. To ważne, aby Wasze dziecko nie stało w kolejce do ćwiczenia, cieszyło się grą bez oczekiwania na ławce rezerwowych i było dostosowane do swojego poziomu w grup.

Nie bez znaczenia jest też atmosfera panująca wśród dzieci i młodzieży na zajęciach i tzw. „podejście” Trenera, niemniej nie jest to najważniejszy czynnik jeżeli skupiamy się na tym, aby jednak dziecko głównie czegoś się nauczyło , a nie tylko przychodziło na trening czy turniej z uwagi na przybicie „piątki” z Trenerem lub otrzymaniem medalu za udział. To oczywiście istotne, aby w obecnych czasach zachęcać wszelkimi możliwymi sposobami dziecko do sportu, ale nie kluczowe przy szkoleniu młodego piłkarza i poszanowaniu wkładu, który czynią rodzice posyłając dziecko do szkółki.

Dlaczego warto zapisać dziecko do GAPU:

- profesjonalna i sprawdzona kadra trenerska

- indywidualizacja zajęć (małe grupy ćwiczących)

- systematyczne zajęcia z lekkiej atletyki

- treningi bramkarskie

- gry i zabawy

- indywidualne treningi dla zawodników

- zapewnione piłki do treningu oraz sprzęt meczowy

- systematyczny udział w rozgrywkach ligowych i turniejach

- wyjazdy na obozy sportowe

- współpraca z Arką Gdynia

- atmosfera pracy bez ciśnienia i presji na wynik

- dobra zabawa.

 

Autor (hs)
Opublikowano Wczoraj